B - kategoria (mladsi)

2. kolo letnej casti 16. rocnika - sk. rok 1999/00


Najneskorsi prichod rieseni: 3. februar 2000
Adresa: FKS, KZDF MFF UK, Mlynska dolina, 842 15 Bratislava

B-2.1 Lenivec (5 bodov)

Miro, známy to lenivec, doma upratuje a musí zrolovať koberec vo svojej izbe. Akú minimálnu prácu na to musí vynaložiť? Koberec má rozmery 3,5 m x 4,5 m a váži 37 kg. Jeho hrúbka je 17 mma môžete predpokladať, že sa ohýba dostatočne ľahko.

B-2.2 Lyžiari (5 bodov)

Dvoch vedúcich FKS na vrchole kopca napadlo: "Dáme si preteky"! Odvážny pôjde rovno dole do doliny a potom miernym svahom po doline a dole do dediny. Opatrný to spraví opačne, pôjde najskôr miernym svahom po hrebeni kopca a nakoniec strmo do dediny (výškové profily dráhy oboch lyžiarov sú na obrázku). "Kto príde prvý, platí čaj!"

Predpokladajte, že obaja vedúci sú približne rovnako ťažkí, majú rovnaké vybavenie a dráhy, po ktorých pôjdu sú rovnako dlhé a s rovnakým trením. Kto a prečo bude platiť?

B-2.3 Kto je najlepší? (5 bodov)

Túžba po prvenstve priviedla jedného dňa Hakkinena k tomu, aby vyzval Schumachera na súkromné preteky "len Ty a ja". Dohoda bola jasná: rovnaké autá, s rovnakými karosériami, hmotnosťami a kolesami (t.j. rovnaká hmotnosť a moment zotrvačnosti). Deň pred odhalením pravdy však Schumacher nemohol zaspať a rozhodol sa, že sa poistí. Kolesá na svojom tátošovi teda vymenil za rovnako ťažké a s rovnakým momentom zotrvačnosti, ale väčším polomerom. Pomôže mu tento nie práve najférovejší ťah?

B-2.4 Ferdo mravec (5 bodov)

Ferdo mravec sa vybral na romantický splav pozdĺž Hrona v zápalkovej škatuľke. Čo sa však stalo - nestalo, na dne sa mu spravila dierka, do kanojky mu začala vtekať voda, až sa úplne potopila. V tomto okamihu znamenala pre Ferda schopnosť plávať otázku života a smrti. Koľko času od vzniku diery teda Ferdovi zostáva, aby sa naučil plávať? Dierka na podlahe má priemer 1 mm. Ostatné potrebné rozmery a hmotnosti si zmerajte alebo odhdadnite.