FYZIKÁLNY KOREŠPONDENČNÝ SEMINÁR

2. kolo zimnej časti 17. ročníka

www.FKS.sk

FKS, KZDF MFF UK

B-kategória (mladší) Mlynská dolina
školský rok 2001/2002 842 48 Bratislava
termín príchodu riešení riesenia@fks.sk
30. 10. 2001 info@fks.sk

B-2.1 Studené ruky (4 body)

Našej Katke je stále zima na ruky. Napadlo jej, že si ich zohreje vlastným dychom. Keď si na ne zblízka dýchla tak, ako sa dýcha na okuliare, keď chceme, aby sa zahmlili, zacítila teplo. Keď si na ruku normálne silno fúkla, bola jej iba ešte väčšia zima. Prečo? Odpoveď dobre fyzikálne zdôvodnite.


B-2.2 Perníková chalúpka (6 bodov)

Babka Ježibabka sa rozhodla, že zmení svoje pôsobisko. Rada by svoju chalúpku presunúť z nadmorskej výšky 220 m do výšky 420 m.n.m. Je tam lepší vzduch, výhľad a vôbec. Nuž a využiť na to plánuje Janíčka a Marienku. Koľko litrov polotučného mlieka Ježibabka spotrebuje na výživu Janka a Marienky, keď potrebuje premiestniť 1200 perníkových tvárnic s rozmermi 30×20×15 cm? Potrebné ďalšie údaje si zistite sami alebo odhadnite.
P.S.: Pod výživou sa rozumie nahradiť energetické straty.


B-2.3 Preteky vo vetre (5 bodov)

Malá mucha Puk sa rozhodla ísť na preteky v lietaní. Dráha má tvar štvorca so stranou dlhou dlhočizných 720 m. Mucha Puk dokáže letieť závratnou rýchlosťou 13 m/s. Má však jeden problém. Rovnobežne s nejakými dvoma stranami štvorca fúka nad celou dráhou silný vetrisko (5 m/s). Pravidlá súťaže hovoria, že z dráhy sa nesmie odchýliť ani o kúsoček. Ako dlho jej bude trvať jeden oblet štvorca, ak sa bude snažiť, ako sa len dá?


B-2.4 Pozor, zákruta (5 bodov)

Cyklista Ferko (M = 60 kg) uháňal na svojom Favorite® rovno za nosom rýchlosťou v = 6 m/s, keď tu zrazu zazrel svojich kamarátov. Chcel im ukázať, aký je dobrý, a tak zodvihol nohy z pedálov a vyložil si ich na riadidlá. Potom sa nahol a obišiel ich po kruhovej dráhe s polomerom R = 10 m a pokračoval ďalej v jazde. Ako dlho mu trvalo, kým opísal celý kruh?


Tento seminár je organizovaný s podporou
Nadácie Pre Otvorenú Spoločnosť - Open Society Fund
Iuventy
a KZDF MFF UK