FX FXlogo [f:ks]


powered by FKS

   
 

Čo je FX

Áno, je to tak! FKS sa v snahe ulahodiť Vašim chúťkam naozaj nezastaví pred ničím. Tentoraz sme sa rozhodli (Matúš a Nagi) výjsť v ústrety tým najväčším masochistom. Popri FKS budeme pripravovať aj súťaž s ťažšími úlohami, FX (čítaj ako vidíš, [f:ks]).

Naše úlohy čakajú na Vás – náročných riešiteľov. Je super, že si sa aj Ty rozhodol/la byť špecialistom na FX! Najlepších čaká časom veľká odmena.

Ako funguje

Sú tu pre Vás pripravené zadania úloh FX. Termín príchodu vašich riešení je vždy koncom nejakého mesiaca. Tentokrát je to prvá decembrová nedeľa, 2. december 2001. Začiatkom mesiaca sa na našej stránke vždy objavia zadania ďalších dvoch-troch úloh.

Riešenia môžete posielať mailom, alebo zvyčajnou poštou (postup a adresa rovnaké ako pri posielaní FKS). Nezabudnite pritom výrazne označiť, že ide o FX, aby sme nemali problémy s miešaním týchto riešení s FKS. Úlohy nie sú ľahké, preto netreba brať ako tragédiu vyriešenie menšieho počtu príkladov!

Prípadné pripomienky, otázky a návrhy posielajte mailom na adresu nagaj@fks.sk.

Nové zadania

verzia pre tlač

4. KOH-I-NOOR (do 2.decembra)
Ceruzka má tvar pravidelného šesťbokého hranola s dĺžkou hrany podstavy a. Jej moment zotrvačnosti vzhľadom na ťažisko je I = 5/12 Ma2. Skúmajte zrážky medzi kotúľajúcou sa ceruzkou a vodorovným stolom. Predpokladajte, že pri nich ceruzka neprešmykuje.
Na základe získaných výsledkov zistite, ako ďaleko sa ceruzka dokotúľa od okamihu, kedy sa valí po stole rýchlosťou v (tesne pred prvým dopadom hrany na stôl).

5. Presun náboja (do 2.decembra)
Máme kondenzátor s kapacitou C, ktorý má obe platne vodivo spojené. V ňom sa nachádza vo vzdialenosti a od jednej z dosiek náboj Q. Koľko náboja pretečie medzi doskami kondenzátora, keď náš náboj Q presunieme o a tak, ako je naznačené na obrázku?

6. Zvon podvodník (do 2.decembra)
Pozrite si zadanie príkladu A-2.4 z FKS o potápačskom zvone. Má tvar kužeľa, hmotnosť M, polomer R a výšku H. Jeho vrchol je tesne pod hladinou mora. Predstavte si teraz, že zvon bude z ľahučkej umelej hmoty, zospodu otvorený a práve "plný vzduchu". Akú prácu vykoná zvon, keď ho budeme pomaličky púšťať nad vodu? Zvon púšťame hore pomaly.
Akú prácu by sme museli vykonať, keby sme chceli zvon (teraz tesne nad hladinou) pod ňu nazad ponoriť?

 

 

  Poradie
  Vzoráky
  Archív
  FKS

 Aktuálne:

- zadania

- vzoráky

- poradie:

1. B. Trubenová 18
2. A. Osuský 12
3. J. Závodný 3

 

 

 

 

 

 

kontakt: webmaster, optimalizované pre IE4+, 800x600, posledná zmena: 06-Nov-2001


 DESiGN '01