TOTO JE STARÁ STRÁNKA FKS! NOVÚ NÁJDETE NA PÔVODNEJ ADRESE fks.sk!

FX

10. ročník

FX je súťaž určená pre tých, ktorí sa chcú vo svete fyziky pohnúť míľovými krokmi dopredu. Za predošlých osem rokov priniesli naši riešitelia cenné kovy z medzinárodných súťaží po celom svete. Každá vyriešená úloha vo FX je vecou prestíže a určite nie je hanbou zapojiť sa do súťaže len jedinou.

Riešenia úloh môžeš zasielať e-mailom na fx@fks.sk kedykoľvek až do polovice januára alebo polovice júna, tj. asi týždeň pred zimným sústredením FKS. Tvoje riešenia budú v priebehu niekoľkých dní okomentované, ohodnotené a zaslané späť. Za každú úlohu môžeš získať 0 až 9 bodov. Ak si nezískal plný počet bodov, nevadí. Komentáre od vedúceho si môžeš vziať k srdcu, na úlohe popracovať a úlohu zaslať znovu. Znova ju okomentujeme a body prehodnotíme. Takto môžeš iterovať naďalej, až kým úlohu dotiahneš do správneho riešenia.

Zasielať môžeš riešenia každej aktuálnej série. Do konca kalendárneho roka by sa na stránke mali v nepravidelných intervaloch objaviť dve série. Pri riešení ti môžu prísť vhod vzorové riešenia úloh z predošlých ročníkov, ktoré nájdeš na tejto stránke. Veríme, že sa s príkladmi poriadne potrápiš a že si vďaka nim začneš vykračovať do diaľav sveta fyziky.

Druhá Jarná škola FX prebehla prvý aprílový týždeň v Terchovej, prednášky možno nájsť tu.

Zadania prvej série: tu
Zadania druhej série: tu
Zadania tretej série: tu
Zadania štvrtej série: tu

Pred pustením sa do riešenia 2. série si prečítajte náš úvod do kvantovej mechaniky.

Poradie

# Riešiteľ FX1 FX2 FX3 FX4 FX5 FX6 FX7 FX8 FX9 FX10 FX11 FX12 Sum
1. Eduard Batmendijn 9 9 - - 9 - - - - - - - 27
2. Juraj Halabrin 0 - - - 7 - 8 - 0 9 - - 24
3. Martin Gažo - - - - 6 6 - - - 9 - - 21
4. František Dráček - - - - - - 4 - - 9 - - 11
5. Juraj Májek - - - - - - - - 5 2 - - 7
6. Arthur Petráš 5 - - - - - - - - - - - 5